Jan Böhmermann niet vervolgd in oktober 2016
Tekst: Ruud van Capelleveen
Auteur van Duitsland: Geschiedenis en Wetenswaardigheden en Kastelen in Duitsland
Auteur van Duitsland: Geschiedenis en Wetenswaardigheden en Kastelen in Duitsland
Zaak over belediging Erdogan

Foto World Economic Forum (CC BY-SA): President Erdogan van Turkije in Davos
De komiek die president Erdogan van Turkije beledigde wordt niet vervolgd door de Duitse justitie. De rechter in Mainz moest kijken of Jan Böhmermann vervolgd moest worden voor belediging van een bevriend staatshoofd.Jan Böhmermann las in maart 2016 een gedicht voor over Recip Tayyip Erdogan in het satirische televisieprogramma Neo Magazin Royale van de ZDF. Böhmermann hekelde met zijn gedicht over Erdogan het verbod om buitenlandse staatshoofden te beledigen. Hij kondigde zijn beledigingen aan als "wat nu komt, dat mag dus niet."
Voorbeeld
De rechter vond dat niet geconcludeerd kan worden dat Jan Böhmermann strafbare handelingen heeft gepleegd. "Dit is een voorbeeld waarbij de presentator de grenzen van de vrijheid van meningsuiting onderzocht," oordeelde het Openbaar Ministerie. "Bovendien zijn de uitingen gedaan in een bekend satirisch programma, waarvan de kijker weet dat er vaak in overdreven wordt." Jan Böhmermann noemde Recip Tayyip Erdogan destijds een geitenneuker en een pedofiel. De Turkse president kon er niet om lachen. Hij diende ook een privaatrechtelijke klacht in.Ankara
De sketch van Jan Böhmermann kwam ter sprake tijdens een bezoek van bondskanselier Angela Merkel aan Ankara. Daar werkte zij voor Europa aan een plan om de regering van Turkije te betrekken bij een plan voor het oplossen van de vluchtelingenstroom die ontstond door de oorlog in Syrië. De belediging van Jan Böhmermann kwam Merkel daarom slecht uit en zij koos bij terugkomst in Duitsland ongelukkige woorden. Merkel zei dat de rechter maar moest bepalen wat wel en niet gezegd kan worden in Duitsland. Tegenstanders meenden dat zij het politieke probleem boven de persvrijheid stelde.Belediging staatshoofd
De wet die het beledigen van een buitenlands staatshoofd verbiedt, staat zowel in Duitsland als Nederland ter discussie. De oude wet heeft onbedoelde effecten. Westerse landen onderhouden ook vriendelijke relaties met dictators. Deze leiders accepteren in eigen land doorgaans geen tegenspraak en willen mogelijk ook de vrijheid van meningsuiting in andere landen beknotten. Bonskanselier Angela Merkel wil dit artikel nog tijdens haar ambtsperiode uit de wet laten schrappen. De Nederlandse minister van Veiligheid en Justitie, Ard van der Steur, zei in april 2016 dat hij het beledigen van een bevriend staatshoofd uit het Wetboek van Strafrecht wil schrappen. "Het Wetboek van Strafrecht is niet bedoeld als museum voor in onbruik geraakte artikelen en dit is er één van," zei minister Van der Steur na afloop van de ministerraad op 22 april 2016. Op deze wet staat in Nederland nu maximaal twee jaar gevangenisstraf.Vervolg
De Duitse rechter sprak zich op 4 oktober 2016 alleen uit over de strafrechtelijke aanklacht. Erdogan liet in Duitsland wegens belediging ook een privaatrechtelijke zaak aanspannen tegen de Duitse komiek. De verwachting is echter dat ook de privaatrechtelijke zaak van Recip Tayyip Erdogan tegen Jan Böhmermann niet tot vervolging zal leiden. De rechter heeft immers al verklaard dat de uitspraken gezien moeten worden als satire: een kunstvorm waarbij op humoristische wijze maatschappijkritiek wordt gegeven.Lees Duitsland: Geschiedenis en Wetenswaardigheden als u uw vakantie in Duitsland wilt voorbereiden of meer wilt weten over de geschiedenis van dit interessante land.
PS
Wie leest weet meer en begrijpt beter. In onze gewaardeerde nieuwsbrief schenken wij veel aandacht aan de geschiedenis van Duitsland en de mooiste plekjes in dit land. Als u binnenkort uw vakantie in Duitsland doorbrengt kunt u zich met deze uitgave goed voorbereiden, want 'Duitsland: Geschiedenis en wetenswaardigheden' is niet alleen geschreven voor liefhebbers van geschiedenis.Ontvang elke werkdag gratis geschiedenis per e-mail
Duitsland
DuitslandLeestip
Een informatieve gratis nieuwsbrief over geschiedenis. Interessante verhalen over Nederland, Duitsland, Historische Plaatsen, Kastelen, Royalty, WO2 en Wetenschap.
Al twintig jaar een begrip bij liefhebbers
van geschiedenis en cultuur.
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
van geschiedenis en cultuur.
Mis niets ...
Neem nu een abonnement op onze
Gratis Nieuwsbrief
Duitsland

Bekijk: Duitsland
Tweede Wereldoorlog

In 'Tweede Wereldoorlog: de hoofdrolspelers' van Ruud van Capelleveen treft u de biografieën aan van 165 mannen en vrouwen die in deze oorlog een beslissende rol speelden.
Tweede Wereldoorlog: de hoofdrolspelers
Betrouwbare informatie kost veel tijd en geld, maar dankzij onze populaire producten heeft u op onze website toch gratis toegang.